ChatGPT SEO Prompt Örnekleri, İşinize Yarayacak 5 Prompt!

ChatGPT SEO Prompt Örnekleri, İşinize Yarayacak 5 Prompt!
ChatGPT SEO Prompt Örnekleri
0

ChatGPT SEO prompt örnekleri sayesinde SEO çalışmalarınız için önemli kolaylıklar elde edebilirsiniz. Geçtiğimiz aralık ayında duyurulan ve internet kullanıcılarının erişimine açılan ChatGPT pek çok işi kolaylaştırmaya yardımcı oluyor. Özellikle dijitalde yaptığınız işlemler için kolaylıklar sunan sistem, SEO konusunda da işlemlerinize yardımcı olacak özellikler taşıyor. 

ChatGPT Prompt Nedir?

ChatGPT SEO promptları için öncelikle kısaca prompt kavramı üzerinde durmak yararlı olacaktır. Prompt esasında “komut” anlamındadır. Bu komutlar veya diğer ifadesiyle girdiler ChatGPT’yi istediğiniz şekilde yönlendirmenizi sağlar. ChatGPT bir bot sistemi olduğu için istediğinize uygun şekilde çalışma sağlayabilmesi için doğru komut ve yönlendirmelerin yapılması gerekir. Promptlar hem etkili sonuçlar almanızı sağlarken hem de kısa sürede işlemlerinizi tamamlamanıza yardımcı olur. 

Esasında ChatGPT’yi her sorgunuz bir prompt özelliği taşır. Örneğin “Şehriye çorbası nasıl yapılır?” diye bir sorgu girdiğinizde bu şehriye çorbasının nasıl yapılacağını anlatması için prompt yerine geçer. Fakat örneğin SEO çalışmalarına destek gibi konularda sistemin doğru yanıtlar vermesi için daha özel promptlar kullanmanız gerekir. ChatGPT Prompt Nedir ve Prompt Mühendisliği Nedir? konu başlıklı içeriğimize göz atarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

SEO çalışmaları yapılışına ve amacına göre farklı yöntemlere ayrıldığı için alanlarına göre yönlendirme yapmaya dikkat etmelisiniz.

Teknik SEO İçin ChatGPT Prompt Örnekleri 

ChatGPT SEO prompt örnekleri için teknik SEO çalışması yapıyorsanız işinize yarayacak pek çok noktadan istifade edebilirsiniz. 

 • Aşağıdaki soru ve cevapları kullanarak FAQ Schema Kodu oluştur;
 • (Buraya sorular ve cevaplar gelecek)

Bu sayede yazılarınızın sonuna eklenecek, arama motorları için çok yararlı olan soru cevap kısmını alabilirsiniz. 

 • Aşağıdaki URL bağlantılarını kapsayan Google’a uygun XML site haritası oluştur. 
 • (Buraya URL gelecek)

Site haritaları arama motorlarının sitenizi ziyaret etmesi ve index alabilmesi için çok önemlidir. Bu sayede ChatGPT yardımıyla bir sitenin sitemap kodlarını kolayca oluşturabilirsiniz. 

 • [URL gelecek) Bu bağlantıyı analiz ederek SEO hatalarını analiz et. 

İlgili bağlantıdaki SEO hatalarının neler olduğunu sistem size gösterecektir. 

ChatGPT Seo Optimizasyonu
ChatGPT Seo Optimizasyonu

Anahtar Kelime Araştırmaları İçin ChatGPT Prompt Örnekleri

ChatGPT SEO prompt önerilerinde anahtar kelime çalışması da yapabilirsiniz. Anahtar kelimeler bir sitenin arama motorlarında öne çıkabilmesi için çok önemli kısmıdır. 

 • [Konu] ile ilgili long-tail ve yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeleri listele. 
 • [URL] bağlantıdaki anahtar kelimeleri listele. 
 • [URL] bağlantıya ziyaretçi getirecek anahtar kelimeleri listele.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken konu ChatGPT’nin verdiği anahtar kelimelerin her zaman tutarlı olamayabileceğidir. Başarılı bir anahtar kelime tespiti için mutlaka gelişmiş anahtar kelime araçlarını analiz etmelisiniz. ChatGPT’nin size vereceği anahtar kelimeler esasında arama hacimlerini içermez. Bu da ChatGPT’den alacağınız anahtar kelimeler ile doğru sıralama konumlandırması elde edemeyeceğiniz anlamı taşıyabilir. 

ChatGPT ile İçerik Oluşturma 

ChatGPT SEO promptları için içerik hazırlamanıza da yardımcı olabilir. Ancak burada bilmeniz gereken nokta, ChatGPT’ye doğrudan hazırlatacağınız içerikleri sitenizde kullanmanız halinde çeşitli sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Öncelikle ChatGPT dili teknik ve birbirini tekrar eden bir dildir. Ayrıca bir konu üzerinde aynı anlama gelen fakat farklı sözcüklerle ifade eden bir yapıdadır. Bu da örneğin sizin yazdıracağınız bir konuyu başkasının da yazdırması halinde benzer yapıda bir içerik olacağı anlamı taşır. Bu yüzden ChatGPT’yi içeriklerinizde doğrudan kullanmamalısınız. Bunun yerine özellikle genel konularda içerik şablonunuzu geliştirmek için destek alabilirsiniz.

 • [Konu] hakkında kapsamlı bir şekilde alt başlıklar kullanarak [anahtar kelimeler] anahtar kelimeleri geçirerek içerik oluştur. 
 • [Konu] hakkında 900 kelimelik bir içerik oluştur. 
 • [Konu] hakkında anahtar kelimeler kullanarak içerik oluştur.
ChatGPT Plus Nasıl Üye Olunur?
ChatGPT Ana Sayfa

ChatGPT ile Web Sayfanızı Geliştirme Promptları 

ChatGPT SEO prompt örnekleri arasında web sayfanızın bazı sayfaları için metin desteği de alabilirsiniz. Özellikle boş kalmasını istemediğiniz iletişim, hakkımızda vb. sayfalar ve slogan gibi reklam metinleri için ChatGPT prompt örnekleri ile yardım isteyebilirsiniz. Bunun için:

 • [Sektör] alanında hizmet veren firmamız için hakkımızda yaz.
 • [Sektör] firmamız için reklam metinleri oluştur. 
 • [Hizmet] hizmetimiz için müşterileri memnun edecek sloganlar oluştur. 
 • Müşterilere açıklayıcı olması için [Sektör] alanında çalışan firmamız için hizmet yazıları hazırla. 

Bu örnekleri geliştirerek benzer ihtiyaçlarınızı da karşılayabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken SEO çalışmalarının kapsamlı şekilde yapılmasıdır. ChatGPT bir şeylerin yerine geçmek için değil, bazı işleri daha kolay hale getirmek için geliştirilmiştir. Bu durum yapacağınız SEO çalışmaları için de geçerlidir.

ChatGPT Seo Prompt Örnekleri hakkında konuştuğumuz yazının sonuna geldik, aklınıza takılan herhangi bir şey olursa aşağı kısımda bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasından benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir