Derin Linkleme (Deep Linking) Nedir, 3 Adımda Nasıl Uygulanır?

Derin Linkleme (Deep Linking) Nedir, 3 Adımda Nasıl Uygulanır?
Derin Linkleme Nedir, Nasıl Uygulanır?
0

Derin linkleme temel anlamı ile kullanıcıyı içeriğe götüren link anlamına gelir. İnternet ortamında bulunan birçok link, derin link olarak tanımlanır. Derin link kullanılarak herhangi bir siteye ya da uygulamayanın ana sayfası yerine doğrudan hedef içeriğe ulaşılması sağlanır. 

Derin Linkleme Nedir?

Deep linking Türkçe karşılığı derin linkleme olarak bilinen linkler kullanıcıların direkt olarak içeriğe ulaşmasında rol oynar. Derin linkler için kısaca hedefe götüren linkler tanımlaması yapılabilir. Sık şekilde mobil uygulamalarda bu linkler ile karşılaşmak mümkündür. Derin linklerin temel amacı; kullanıcının herhangi bir web sitesi ile zaman kaybetmesine neden olmadan direkt olarak uygulamanın kendisine ya da içerisinde yer alan paylaşımlara ulaştırılmasıdır. 

İnternet kullanımının hız kazanmasına yardımcı olan link çalışmalarından biridir. Gidilecek hedef için ulaşma konusunda oldukça büyük bir hız kazanılmasını sağlar. Mobil uygulamalar ve pazarlamacılar tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanan derin linkleme uygulama etkili şekilde sonuç verir. Kullanıcıların zaman kaybetmesini engelleyerek kısa süre içinde hedefe ulaştırır.

Derin Linkleme Uygulamaları

Derin linkler sahip oldukları çalışma sistemleri ile normal URL çalışmasından farklı değildir. Kullanım amaçları ve işlevleri farklı olduğu için kendi içinde üç gruba ayrılır. Derin linkleme kullanıldığı duruma göre farklı amaçlara sahip olabilir. Kullanıcıların uzun süren erişim sürelerini kısaltmayı hedefleyen link sistemleridir. Uygulama ya da site içindeki içeriğe ulaşım sırasında ortaya çıkabilecek engelleri ortadan kaldırma özelliğine sahiptir.

Özellikle pazarlamacıların sonuç odaklı, hızlı ve esnek kampanyalar hazırlamasına imkan sunan bir sistemdir. Son dönemlerde mobil uygulamalarda sık şekilde karşılaşılan ve tıklanan linklerdir. Kullanıcıların çok daha kolay bir şekilde teşvik edilmesini sağlar. Derin linkleme nasıl yapılır için gruplarına göre farklı cevaplar vermek mümkündür. Daha hızlı ve etkili bir şekilde sonuç almak isteyenler derin linklemelerden yardım alabilir. Kullanım amaçlarına ve işlevlerine göre derin linkleri şu şekilde üçe ayırmak mümkündür;

 • Klasik Derin Linkler.
 • Gecikmeli Derin Linkler.
 • Bağlamsal Derin Linkler.
Klasik Derin Linkleme

Klasik Derin Linkler

Derin linkleme çeşitleri arasında yer alan klasik ya da geleneksel derin linkler, bir site veya uygulama içerisinden özel bir adrese geçişi sağlamak için kullanılan linklerdir. Söz konusu link türünün mobil cihazlarda çalışabilmesi için yönlendirildiği hedef uygulamanın cihazda yüklü olması gerekir. Aksi taktirde yönlendirme yapılamaz. Klasik derin linklerin dezavantajlarından biri de budur. 

Kullanıcı mobil uygulamayı telefonuna indirmemişse linke tıkladığı zaman uygulamayı değil browser versiyonunu açar. Browser versiyonu açılarak uygulamayı cihaza indirmeniz istenir. Uygulamayı indirmek istemeyen kullanıcılar geri dönerek linke ulaşımını sağlayamaz. Uygulamanın yüklü olması durumunda ise link sayesinde doğrudan uygulamaya geçiş yapılabilir. Geleneksel derin linkler özellikle sosyal medya platformlarının mobil uygulamalarında sık şekilde kullanılır. 

Gecikmeli Derin Linkler

Gecikmeli ile klasik derin linkler mantık olarak aynı yapıya sahiptir. Benzer mantık olsa da kullanıcılar linke tıkladıkları zaman doğrudan uygulamaya değil, uygulamanın indirileceği alana yönlendirilir. Kullanıcılar için daha faydalı alternatifler sunan bir yol haritasına sahiptir. Hedef uygulamanın telefonda da bulunmaması durumunda kullanıcılar ilk olarak uygulamayı indirebilir. 

Gecikmeli derin linkler sayesinde yönlendirilen açık kaynaktan uygulama indirilebilir. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra kullanıcılar hedeflenen alana kolay bir şekilde yönlendirilir. Geliştiriciler ve şirketler tarafından daha yaygın şekilde kullanılan derin link türlerinden biridir. Ürün sahipleri, gecikmeli derin link sayesinde daha fazla kullanıcıya ulaşırken aynı zamanda indirme oranlarında da artış yaşanır. 

Bağlamsal Derin Linkler

Bağlamsal derin linkler sayesinde diğer iki derin link türünün özelliklerinden faydalanılabilir. Hem geleneksel hem de gecikmeli derin link özelliklerine de sahip bağlamsal derin link kullanım amacı ile ikisinden de net bir şekilde ayrılır. Bu derin linklerin kullanım amacı; ilgili linklere tıklayacak olan kullanıcıların bilgilerini toplamaktır. Uygulamayı hangi cihazdan indirdiği ve indirme linkine nereden ulaşıldığı gibi çeşitli veriler toplanır ve derlenir.

Toplanan verilerin istatistik haline getirilmesi amaçlanır. Şirket içeriklerinde piyasaya istatistiği oluşturmak için kullanılabilecek en etkili yöntemlerden biridir. Sosyal medya platformlarında paylaşılan reklamların birçoğunda bağlamsal derin link kullanıldığı görülebilir. Derin linkleme sayesinde farklı amaçlara ulaşılabilir. Kullanım amacı belirlendikten sonra doğru bir şekilde kullanılabilir ve kullanıcıların hedeflerine kısa sürede ulaşması veya bilgilerinin toplanması için tercih edilebilir.

SEO web sitenizin bel kemiğidir, bu yüzden iç ve dış SEO ayarlamaları özenle yapılmalıdır. ChatGPT’de bu SEO ayarlamalarını yapmanızı kolaylaştıran araçlardan bir tanesidir. ChatGPT SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılır? konu başlıklı içeriğimize göz atarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Derin linkleme (Deep Linking) hakkında aklınıza takılan herhangi bir şey olursa aşağı kısımda bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasından benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir