ChatGPT SEO Optimizasyonu – 2024

ChatGPT SEO Optimizasyonu – 2024
ChatGPT Seo Optimizasyonu
2

ChatGPT seo optimizasyonu ile sizde sitenizi geliştirirken yapay zeka araçlarının en kalitelisinden yardım alabilirsiniz. Nasıl yapacağınız yazımız içerisinde anlatılmaktadır!

ChatGPT hayatımıza oldukça hızlı şekilde giren yapay zeka araçlarından birisi. Alanında çok iyi olmasından ötürü dünyada büyük yankı uyandırdı. Birçok görevi tek başına yapabilmesi yapay zekanın hayatımızda ne kadar iyi iş çıkardığını kanıtladı. İçeriğimiz sizlere ChatGPT kullanarak SEO tarafında verimli işler yapabilmenizi sağlayacaktır. Fakat kullanım konusunda tecrübeniz olmadığını düşünerek sizlere kullanabileceğiniz bazı komutları paylaşıyor olacağız.

ChatGPT Nedir?

ChatGPT, hayatımıza çok hızlı şekilde giriş yapan OpenAI tarafından oluşturulan yapay zeka dil modellerinin başında gelmektedir. Kasım 2022 tarihinde yayınlanan yapay zeka aracı, 2023 Mart ayında GPT-4 algoritmasına geçiş yapmıştır. Kullanıma açıldığı ilk zamanlarda sohbet botu olarak kullanılsa da yapabildikleri herkesi hayrete düşürmüştür. Uygulama, birçok alanda çalışan insanların işlerini kolaylaştırmış ve hatta bazı işlerde insanların yerini almayı başarmıştır. ChatGPT seo optimizasyonu konusunda da insanlara birçok kolaylıklar sağlamaktadır.

ChatGPT Komutları Nelerdir? (Prompt)

İnsanlar ChatGPT yapay zeka aracının birçok özelliğini yeni yeni keşfetmektedir. Aslında rehber olarak tanıtımını yapan birçok insan olmasına karşın nasıl kullanılacağı tam olarak bilinmiyor. Chatgpt ve Prompt Mühendisliği hakkında olan diğer yazımıza göz atmayı unutmayın!

AI şeklinde tanımlanan yapay zeka araçlarına istekleri doğru şekilde tanımladığınız zaman cevap almanız mümkündür. Kısaca bahsetmek gerekirse sistem tam olarak bu şekilde işliyor. Yapay zekaya doğru soruyu sormanız aldığınız sonuçları zenginleştirmek açısından oldukça yardımcı olmaktadır. Yazımız içerisinde özellikle ChatGPT seo optimizasyonu ve seo süreçleri hakkında hız kazanmanızı sağlayacak komutlardan (prompt) bahsedeceğiz.

SEO İçin ChatGPT Komutları

SEO kendi içerisinde oldukça farklı alt alanlara sahip geniş kapsamlı bir alandır. Her alanda genellikle farklı işlemler söz konusu olduğu için komutları da alt alanlarla birlikte öğrenmek çok daha etkili olacaktır. Farklı yollar izleyerek daha kesin sonuçlar bulacağımız için yazımız içerisinde de anlatımın bu şekilde yapılması çok daha doğru olacaktır.

Teknik SEO İçin ChatGPT Komutları

Teknik SEO kısmında kullanılması amaçlanan ChatGPT komutları bulunmaktadır. Alana yeni başlayan kişiler için teknik SEO en zor kısımlardan birisi olabilir. Yeni başlayanların işlerini kolaylaştırmak açısından da ChatGPT kullanılması büyük rahatlık sağlayacaktır.

Chatgpt SEO optimizasyonu, teknik seo kısmında hangi komutlar kullanılabilir?

 1. Aşağıda yer alan soru ve cevaplar için FAQ Schema kodu oluştur.
 2. Aşağıda yer alan URL adreslerini içeren Google yönergelerine uygun XML site haritası oluştur.
 3. SEO uzmanı gibi davran ve bu URL adresini analiz ederek teknik SEO hatalarını tablo yapısında listele. (URL kısmında direkt olarak URL adresini yapıştırınız.)
 4. Aşağıda yer alan sayfalar için birbirini işaret eden Türkçe ve İngilizce dillerine uygun yapıda hreflang etiketleri oluştur.
ChatGPT Prompt Nedir, Prompt Mühendisliği Nedir? Doğru Prompt Seçimi Nasıl Olmalıdır?
ChatGPT Seo Optimizasyonu

ChatGPT İle Anahtar Kelime Bulma

SEO uzmanlarının öncelikli hedefleri arasında anahtar kelimeleri bulmak yer almaktadır. Sayfayı SEO için optimize etmeye başladığımız zaman anahtar kelime karşılaştırmasını kesinlikle yapmalıyız.

ChatGPT kullanarak anahtar kelime araştırmasını yapmamız mümkün. Üstelik ücretli SEO araçları kadar başarılı sonuç veriyor ve çok daha hızlı şekilde işlemleri tamamlıyor. Anahtar kelime bulmak için kullanabileceğiniz birkaç komut ise şu şekildedir:

 1. İçerik pazarlama uzmanı olarak KONU ile ilgili long-tail, az rekabet ve yüksek aranma hacimli anahtar kelimeleri listele. (KONU yazan kısma anahtar kelimenizi veya konuyu yazınız.)
 2. SEO uzmanı gibi davran ve bu URL adresini analiz ederek SEO uyumlu anahtar kelimeleri listele. (URL kısmında direkt olarak URL adresini yapıştırınız.)
 3. Website ile ilgili siteye kaliteli trafik getirebilecek olan anahtar kelimeleri ve anahtar kelimelerin farklı varyasyonlarını listele. Daha sonrasında anahtar kelimelerin rekabet durumlarının listelenmesini de isteyebilirsiniz. (Website yazan kısma direkt olarak internet sitesini yazınız.)

ChatGPT SEO Uyumlu İçerik Planı Oluşturma

ChatGPT seo uyumlu içerik planı oluşturma konusunda da büyük yardım sağlamaktadır. Kaliteli ve kapsamlı içerik oluşturmak istiyorsanız içerik planı oluşturmanız gerekmektedir.

SEO uzmanları olarak çalışan insanlar hedef anahtar kelimelerini belirledikten sonra anahtar kelime ve varyasyonlarına yönelik kapsamlı içerik planı oluştururlar. İçerik planlarını oluştururken de uzun mesai harcamak yerine ChatGPT yapay zeka aracından yararlanabiliriz. İşte ChatGPT seo optimizasyonu, içerik planı oluşturmaya yönelik bazı komutlar:

 1. İçerik pazarlamacı gibi davran ve (Anahtar Kelime) için SEO uyumlu içerik planı oluştur. Dilerseniz ek olarak hedef kitlenize uygun, konuşma tarzında ve 1000 kelimelik bir içerik olsun şeklinde ekstralar ekleyebilirsiniz.
 2. İçerik pazarlama uzmanı gibi davran ve (Anahtar Kelime) için hizmet ve ürünleri karşılaştıran SEO uyumlu içerik planı oluştur.

Yazımız içerisinde yer alan komutlar sayesinde birçok SEO işleminizi çok daha hızlı ve kaliteli şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamanın ne kadar iyi sonuç verdiğini 1-2 denemenizi manuel olarak kendinizin de yapması ile görebilirsiniz. Sunduğumuz prompt seçenekleri bizim keşfettiğimiz ve kullandığımız komutlardan oluşmaktadır. Komutları değiştirerek veya isteklerinizi öne sürerek birçok işlemi kolay şekilde tamamlayabilirsiniz.

Özet: ChatGPT Seo Optimizasyonu

Kısaca özetlemek gerekirse ChatGPT Seo Optimizasyon konu başlıklı yazıda Teknik SEO ve SEO uyumlu içerik yazarken ChatGPT’den nasıl maksimum verimle yararlanabileceğiniz hakkında konuştuk. Chatgpt Seo Optimizasyonu hakkında aklınıza takılan herhangi bir şey olursa aşağı kısımda bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasından benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Başarılı bir yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir