SEO Uzmanlarının Sevdiği 9 SEO Aracı!

SEO Uzmanlarının Sevdiği 9 SEO Aracı!
Seo Uzmanlarının Sevdiği 9 Seo Aracı
0

SEO araçları arama motoru optimizasyonu sürecini hızlandırmak & web sitelerinin performansını iyileştirmek için kullanılan çeşitli araçlardır. Bu araçlar yardımıyla web sitelerini analiz etmek, anahtar kelimeleri araştırmak, rekabet analizi yapmak, bağlantı profilini kontrol etmek ve SEO stratejilerini uygulamak gibi çeşitli fonksiyonlara sahiptir.

Neden SEO Araçları Kullanmalıyız?

 • SEO araçları sayesinde içeriklerin çok daha başarılı sıralamalara sahip olması sağlanabilir.
 • Arama Motoru Optimizasyonu düşünüldüğü kadar kolay bir iş olmayabilir.
 • İnternet ortamına yeni dahil olan kişiler, içeriklerini hazırlarken nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşayabilir. Daha kolay bir şekilde ilerlemek için SEO araçlarından yardım alınabilir. 

Hangi SEO Araçlarını Kullanabiliriz?

SEO Aracı seçimi oldukça önemlidir çünkü web sitenizin ana yapısını doğru analiz edilerek bir SEO stratejisi çizilmesi çok önemlidir. Bu yüzden SEO aracı seçimi yaparken web sitemizin yapısını ve işleyişini göz önüne alarak seçim yapmalıyız. Örneğin marketing gibi işlemler ile uğraşacaksak kullanacağımız araçlar da değişeceği için yöneldiğimiz sektörde hangi SEO Aracı daha stabil çalışıyorsa ve tercih ediliyorsa onu seçmeliyiz.

Semrush

Semrush gelişmiş SEO araçları ve kaynakları sunan bir platformdur. SEO uzmanları ve web sitesi sahipleri için etkili bir çözüm olarak kabul edilir. Semrush’ın kullanıcı dostu arayüzü ve kapsamlı özellikleri sayesinde, kullanıcılar web sitelerinin performansını analiz edebilir ve iyileştirme alanlarını belirleyebilir. Semrush Google’ın algoritma değişikliklerini yakından takip ederek, hızlı bir şekilde verileri güncelleyebilme yeteneğine sahiptir.

Seo Araçları - Semrush
Semrush

Ahrefs

Ahrefs ücretsiz SEO araçları arasında öne çıkanlardan biridir. Ancak ücretsiz olarak sadece kısıtlı şekilde anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz. Rakip analizi, site takibi vb. işlemler için ücretli üyelik almanız gerekir. Birçok kişi tarafından sevilerek kullanıla araç, Google’dan sonra en geniş site tarayıcısına sahiptir. SEO uzmanları tarafından tavsiye edilen aracın çeşitli özellikleri bulunur. Site Audit özelliği kullanılarak SEO analizleri konusunda en iyi sonuçları elde etmek mümkündür. Sitede geliştirilmesi gereken eksik yönleri tespit ederek daha doğru bir yol izlenmesini sağlar. Rakip analizi yapma yeteneği sayesinde zamandan kazanarak bir adım öne geçmek mümkün hale gelir. 

Seo Araçları - Ahrefhs
Ahrefs

Moz 

İçerisinde en başarılı SEO araçlarını görmenin mümkün olduğu Moz, Google’ın düzenli olarak yaptığı algoritma değişikliklerini yakından takip eder. Değişiklikleri takip ederek, hızlı bir şekilde verilere değişiklikleri yansıtabilir. Sahip olduğu gelişmiş özellikleri sayesinde SEO araçları arasında en sık tercih edilenlerden biridir. Sitenin sahip olduğu performansı analiz ederek, geliştirilmesi gereken konuları çok daha kolay bir şekilde ortaya çıkartır. MozBar araç çubuğu gibi tasarımları sayesinde mağazanın değerlerini tarayıcı üzerinden kontrol etmek oldukça kolaydır. SEO konusunda bilgi sahibi olmak için MozCon konferanslarına katılmak da mümkündür. 

Seo Araçları - Moz
Moz

Majestic

Majestic pazarlama araçları arasında en iyilerden biridir. SEO uzmanları tarafından tavsiye edilen pazarlama aracı oldukça geniş imkanlar sunar. The Majestic Million gibi özellikleri sayesinde ekstra bilgilere ulaşmak mümkündür. Site Explorer özelliğini kullanarak sitenin değer kaybı olup olmadığı kontrol edilebilir. Sitenin mevcut durumunu inceleme fırsatı sunan araç, aynı zamanda anahtar kelime aracı olarak da kullanılabilir. Sitenin rakip siteler ile kıyaslanması ve sıralamanın takip edilmesi gibi güncel verileri de sunan bir araçtır. Ücretli SEO araçları arasında kendinden sıkça bahsettiren bir araçtır. 

Seo Araçları - Majestic
Majestic

Answer The Public 

Ücretsiz bir şekilde kullanım imkanı sunan Answer The Public, blog adresiniz için nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda yardımcı olur. Anahtar kelime aracı olarak kullanarak içerikleri hazırlamaya başlayabilirsiniz. İçerik hazırlamak istediğiniz konu başlığını belirterek hangi anahtar kelimeleri kullanmanız gerektiğini kolay bir şekilde araç sayesinde öğrenebilirsiniz. Arama motoru optimizasyonunu sağlamak için içeriklerin uyumlu bir hale gelmesini sağlar. İçerik oluşturmadan önce SEO aracı tarafından sunulan listeden yardım alarak daha doğru bir içeriğe sahip olunabilir.  

Seo Araçları - Answer The Public
Answer The Public

Siteliner

Sitede yer alan içeriklerin analiz edilmesi için Siteliner kullanılabilir. İçeriklerin kopya olup olmadığını bulmanıza yardımcı olan araçlardan biridir. Kopya içeriklere sahip olmak arama sıralamalarında geriye düşülmesine yol açar. Sıralamada gerilemek istemeyenler, sitelerini ve içeriklerini düzenli bir şekilde kontrol etmelidir. Siteyi tarayarak herhangi bir kopya içerik, kırık link, sayfa boyutu, sayfa hızı ve sayfa başına dahili olan link sayısı elde edilebilir. SEO aracı kullanmak sitenin kapsamlı bir şekilde analiz edilmesini sağlar ve arama motorundaki sıranın yükselmesine yardımcı olur. 

Seo Araçları - Siteliner
Siteliner

Fat Rank 

Fat Rank, Google Chrome uzantısı olarak kullanılabilir. Uzantı sayesinde sitenin performans hızını tespit etmek olmak kolaydır. İçeriklerinizde kullandığınız anahtar kelimelerinize göre sıralamanız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Seçilen ve kullanılan anahtar kelimeler ilk 100 sıralamada yer almıyorsa bu bilgiye sahip olmak araç sayesinde mümkün hale gelir. İçeriklerin hazırlanması sırasında oldukça faydalı sonuçları bulunan araçlardan biridir. En etkili SEO programı olarak sitenizin daha etkili bir şekilde içerikler sunmasını sağlayabilirsiniz. 

Seo Araçları - Fat Rank
Fat Rank

Sitechecker.Pro 

Veri analizleri için kullanılabilecek kapsamlı bir SEO aracı için Sitechecker.Pro tercih edilebilir. Arama motoru optimizasyon çalışmalarını daha profesyonel bir şekilde yürütmek isteyenler için en ideal araçlardan biridir. Başarılı bir şekilde SEO’ya katkı sunan programlar arasından doğru bir seçim yaparak sitenizin yükselmesine yardımcı olabilirsiniz. 

Seo Araçları - SiteChecker.PRO
SiteChecker.PRO

SEOQuake 

Ücretsiz araçlar arasında en iddialı olanlardan biri de SEOQuake’tir. Chrome uzantısı olarak çalıştığı için ücretsiz bir şekilde faydalanılabilir. Site içinde yapılması gereken denetimler, rakip sitelerin analizleri, dahili ve harici linklerin tanımlanması gibi çeşitli özelliklere sahiptir. SEO’da yükselmek için araçlar arasından seçim yaparak sitenizin çok daha başarılı bir sıralamaya sahip olması mümkün olabilir.

Seo Araçları - SeoQuake
SeoQuake

Sonuç

Seo Araçlarından bahsettiğimiz makalenin sonuna geldik, SEO web sitenizin Google gibi arama motorlarında yüksek sıralarda olmasını etkileyen en büyük etkenlerden bir tanesidir. Bu yüzden web sitenizi iyi analiz etmeli ve analiz sonucunda bir yol haritası çıkarmalısınız. Bu sayede Google’un web sitenizi tanımasını ve arama sonuçlarında daha yüksek sıralarda çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Tüm bunların yanında web sitenizin SEO yapısını oluştururken atacağınız adımların ne kadar önemli olduğundan defalarca bahsettim. ChatGPT atacağınız adımları kolaylaştırmanızda ve size yol göstermede iş yükünüzü hafifleten araçlardan bir tanesidir. ChatGPT’yi doğru kullanarak ve doğru soruları sorarak web sitenizin SEO altyapısını ayarlamanız mümkün. ChatGPT SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılır? ve ChatGPT SEO Prompt Örnekleri , İşinize Yarayacak 5 Prompt! konu başlıklı içeriklerimize göz atabilirsiniz.

İşinize yarayabilecek SEO araçlarından olan Semrush 14 ve 30 günlük deneme sürümleriyle kullanıcılara sunulmakta, siz de web sitesine giderek kayıt olun ve ücretsiz bir şekilde Semrush hesabınızı kullanmaya başlayın.

Deneme sürümünü kullandınız ve Semrush’tan oldukça memnun mu kaldınız? Web sitesindeki ödeme planları size çok mu pahalı geldi? Doğru adrestesiniz, ucuz ve garantili semrush için bir mesaj kadar uzağınızdayım, yorum kısmından veya iletişim sayfasından bana ulaşarak daha uygun ücretler ile semrush hesabı satın alabilirsiniz.

SEO Araçları ve diğer içerikler hakkında aklınıza takılan herhangi bir şey olursa aşağı kısımda bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasından benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir