Anchor Text Nedir? Nasıl Kullanılır? Önemi – 2024

Anchor Text Nedir? Nasıl Kullanılır? Önemi – 2024
Anchor Text Nedir? Nasıl Kullanılır?
0

Anchor Text nedir? Türkçe karşılık olarak çapa metin anlamına gelmektedir. Çapa metin, tıklanabilen metin anlamına gelmektedir. SEO konusunda da internet sitesi sahiplerine katkı sağlamaktadır.

Anchor Text Nasıl Kullanılır?

Anchor Text kullanıcıların karşısına genellikle alttan çizilmiş ve mavi renk almış halde karşımıza çıkmaktadır. SEO çalışmalarının önemli ayrıntılarından birisidir.

Arama Motoru Optimizasyonu yapılırken Google’ın nelere dikkat ettiğine bağlı olarak çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda da kullanıcıların işini kolaylaştıran Anchor Text kullanımı büyük etkiye sahiptir. Temel amacı tıklanacak sayfanın kısa bilgilendirmesinin metin ile yapılmasıdır. Kişiler arama yaptıklarında karşısına çıkan sonuçlar arasında çapa metini okuyarak hangi sayfaya gitmesi gerektiğini anlamaktadır. Bu sayede de kullanıcıların zaman tasarrufu sağlaması hedeflenmektedir.

Google’da kullanıcılara zaman tasarrufu sağladığı ve doğru bilgiye ulaştırdığı için sitelerin çapa metin kullanımını desteklemektedir. Yani internet sitesi sahipleri tarafından çapa metinlerin daha fazla trafik alma aracı olarak görülmesi doğaldır. Çünkü doğru seçilmiş metinler daha fazla kişinin linke tıklamasını sağlar. Google tarafında ise bu durum şu şekilde yorumlanır: İnternet sitesi, siteye gelen kişileri yönlendirdiği için kaliteli bir Anchor Text kullanımı sergiliyor. Sitenin SEO puanı (özellikle PA) bu sayede artmaktadır. Web sitesinin arama sonuçlarında yukarıya tırmanması için kaliteli şekilde çapa metin kullanılması SEO uzmanları tarafından da önerilmektedir!

Anchor Text Önemi Nedir?

İnsanlar özellikle son 2-3 yılda internette gezinirken zaman kaybetmeyi pek sevmiyorlar. Yazıları okumak ve bilgi almak bir yana işlerini kolayca halledebilecekleri çıkışları aramaktalar.

Google tarafında da algoritmalar tamamen bahsettiğimiz işlerin kolay ve güvenilir şekilde halledilmesi yönünde tasarlanmıştır. Bilginin en kısa sürede elde edilmesi bireyler açısından önemli olduğu için, bireylere kolay erişim sağlanması memnuniyeti artırmaktadır. Söz konusu anlayış ile birlikte kullanıcıların internet sitesini ziyaret ettikleri zaman yapması gerekenler şu şekildedir:

 • Kısa da olsa vakit ayırmaları önemlidir.
 • Doğru bilgi veren içeriklere sahip olunması önemlidir.
 • Kullanıcı sizin sayfanızdan çıkmadan başka sayfaya yönlendiriliyorsa size katkısı vardır.

Yukarıda yer alan temeller düşünüldüğü zaman çapa metinlerin kullanımı internet sitesi sahiplerine çok daha fazla yarar sağlamaktadır. Bundan ötürü neredeyse her yazıda çapa metin kullanımı önerilmektedir. Fakat fazla kullanımı da SPAM olarak nitelendirilmesine neden olabilir. Anchor Text metinler aynı zamanda index alma konusunda da sitelere ekstra fayda sağlamaktadır. Bundan dolayı kaliteli kullanımı için bilgi almak önemlidir.

Anchor Text Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anchor Text kaliteli şekilde kullanıldığı zaman SEO çalışmalarında muhteşem bir başarı yakalamanızı sağlamaktadır. Doğru kullanıma sahip olursanız sitenizin daha kısa sürede uçuşa geçmesini sağlayabilirsiniz.

SEO ve başarı kelimelerini yan yana görmek istiyorsan kaliteli kullanım sergilemeliyiz. Peki kaliteli bir Anchor Text kullanımı nasıl olmalıdır?

 • İnternet sitesinde yayınladığınız içerikler sürekli olarak benzerlik gösteriyor olabilir. Bu durumlarda çapa metinlerinizi farklı şekillerde düzenleyerek, değişime özen göstermelisiniz. Siteniz index alırken kopya içerik uyarısından bu şekilde kurtulmuş olursunuz.
 • SEO uzmanlarının çoğu Anchor Text içerisinde anahtar kelime kullanımının olması gerektiğini önermektedir. Anahtar kelimenin çapa metin içerisinde olmaması durumunda metin yetersiz ve eksik olacaktır bilgisini savunurlar. Fakat doğru değilse kullanımı önerilmez. Burada yer alan ince çizgiye dikkat etmelisiniz.
 • Backlink alırken de aldığınız her backlink için çağa metin kullanmaya özen göstermelisiniz. Aldığınız linkin dahi kalitesi bu şekilde artmaktadır.
 • Çapa metin dağılımı içerisinde başarıya ulaşmak için gereken değerlendirmeleri belirli aralıklarla yapmanız önerilmektedir. Yani sürekli olarak yapılması önerilmez. Aynı zamanda farklı çapa metin kullanımına da özen göstermelisiniz.

Yer alan maddeleri uyguladığınız zaman SEO konusunda muhteşem başarılara imza atabileceğinizi söyleyebiliriz.

Anchor Text nedir, kullanırken nelere dikkat edilmelidir, web site için önemi nedir? konu başlıklarını ele aldığımız yazının sonuna geldik. Aklınıza takılan herhangi bir şey olursa aşağı kısımda bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir