Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır? – 2024

Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır? – 2024
Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır?
0

Internette gezinirken Sosyal medyadan nasıl para kazanılır ile ilgili birçok içerik bulma şansınız var. Fakat kanıtlı ve nasıl yapılacağını detaylı anlatan içeriklere pek ulaşılamıyor.

Sosyal medya üzerinden gelir elde etmek istiyorsanız ilk önce bu yöntemlerin hepsini bilmenizi öneriyoruz. Yöntemlerin hepsini bildikten sonra ise para kazanmak için size en uygun yolu veya yolları seçmeniz çok önemli. Sizin istediğiniz yol değil hesabınızın hangisine daha uygun olduğuna daha çok dikkat etmelisiniz. Peki insanlar hangi yöntemleri kullanarak sosyal medya üzerinden gelir elde ediyorlar?

 1. Marka işbirliği yaparak gelir elde etme.
 2. Satış ortaklığı programı üzerinden gelir elde etmek.
 3. Kendi ürününüzü satmak için sosyal medya harika bir araç!
 4. Hizmet satmak son zamanlarda oldukça değerli gelir kaynakları arasında yer alıyor.
 5. Ücretli abonelikler günümüzde daha az görülse de hala yeni başlayan ve gelir elde eden insanlar bulunmaktadır.

Yurt dışında yer alan hizmetlerle ortak çalışma sonucunda da döviz kazanmanız mümkün. Fakat ilk aşama olarak Türkiye pazarında etkinlik kazanmayı düşünmeniz önerilmektedir.

Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır?

Sosyal medyadan nasıl para kazanılır sorusunun cevabı olarak fazla vakit harcamadan birçok iş modeli yapabileceğimiz söylenmektedir. Günlük olarak 2-3 saatimizi içerik üretimine harcayarak bizi cezbedecek miktarlarda para kazanabiliriz.

Sosyal medya üzerinden para kazanmak istiyorsanız hedef kitlesine uygun içerikler üretmeniz gerekmektedir. Hedef kitlenize uygun içerikler ile o kitleyi hesabınıza bağlamanız çok önemlidir. Günümüzde 2.000 takipçiye sahip micro influencer çalışanlar dahi güzel gelirler elde edebiliyor. İlk başlarda süreç sizi zorlayabilir fakat yapmanız gerekenler düzenli olarak içerik üretiminden geçiyor. Aşağıda yer alan başlıkta sosyal medya hesabınızı nasıl geliştirebileceğiniz üzerinde bir başlık hazırladık. Başlıkta yer alanları uygulayarak takipçi sayınızı artırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Nasıl Fenomen Olunur?

Sosyal medya kullanarak fenomen olmak istiyorsanız sizlere kendimin de kullandığı muhteşem bir taktikten bahsetmek istiyorum. Öncelikle vereceğimiz taktiğin Instagram üzerinde etkili olduğunu söylemeliyim.

Instagram kullanarak fenomen olmak günümüzde oldukça basit ama devamlılık gerektiren bir süreçtir. Tiktok ve Youtube Shorts gibi araçların çıkması ile birlikte kısa videolar her platformun göz bebeği konumuna gelmiş durumdadır. Bundan dolayı biz de Instagram Reels özelliğini kullanarak kendi kitlemizi oluşturmaya çalışacağız. Peki nasıl? 

 1. İlk adım olarak hiç paylaşım yapmadan sıfır bir Instagram hesabıyla takipçi kasmaya başlamalısınız. Arkadaşlarınızı, ilgi alanlarını vs. takip edebilirsiniz. Hiçbir paylaşım yapmadan sizi takip etmesi için 500 kişi bulmanızı öneriyoruz. Eğer kişisel hesabınıza bu kadar takipçi varsa, kendi hesabınızı değerlendirebilirsiniz. Fakat yeni bir hesapla yola çıkmanın çok daha iyi olabileceği kanaatindeyiz. Özellikle 5-6 yıl önce açılmış ama kullanılmamış hesapları kullanmak çok daha iyi!
 2. Herhangi bot takipçi kullanmadan 500 takipçiye ulaştıktan sonra ise günlük 2-3 tane reels videosu paylaşmanızı istiyoruz. 30 gün boyunca atabildiğiniz kadar reels videosu paylaşın.

İlk 30 gün boyunca reels videosu harici paylaşım yapmanızı istemiyoruz. Tabi hikaye paylaşımı yapabilirsiniz fakat hesabınızın “Reels Hesabı” olarak tanımlanması ve reelslerde çok daha fazla kişiye erişmeniz açısından bu durum çok önemli. Takipçi sayınızın 1 ay içerisinde en az 2.000 olacağını tahmin ediyoruz, fakat sayıya ulaşamadıysanız son gaz içerik üretmeye devam!

Sosyal Medya Üzerinden Para Kazanmak

Sosyal medya üzerinden takipçi sayınızı artırmanız durumunda para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için yüksek takipçili hesap satın almak veya yukarıda yer alan taktiği veya benzer teknikleri uygulamak mümkündür.

Takipçi sayınız Instagram için 2.000 ve üzeri olduğu zaman gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Kullanıcılarınıza çok daha profesyonel izlenim vermeniz sonucunda kısa süre içerisinde markaların da ilgisini çekeceğinden eminiz. Peki hesap tamam, paylaşımlar güzel gidiyor. Daha sonrasında para kazanmak için neler yapabiliriz?

Marka İşbirliği

Sosyal medya üzerinde para kazanmanın en yaygın yöntemlerinden birisi marka işbirliği yapmaktan geçiyor. Özellikle büyük firmalar küçük influencer demeden işbirliği konusuna sıcak bakıyorlar. Bundan ötürü özellikle trendyol, yemek sepeti gibi reklamları birçok sayfada görüyorsunuz.

Markalar ile özdeşleşen içerikler üretmek onlara duyulan ilgiyi üzerinize çekmek için kullanılan yaygın yöntemler arasında geliyor. Siz yaptığınız paylaşımlarda hem markaya olan ilgiyi artırıyorsunuz hem de influencer marketing konusunda daha profesyonel görünüyorsunuz. Birçok içerik üreticisinin izlemiş olduğu yollar arasında marka işbirliğini kullandığını görebilirsiniz. Artık burada ne kadar izlendiğiniz ve işbirliği süresince tanıttığınız ürünleri ne kadar iyi lansman ettiğiniz çok önemli bir hal alıyor. Çünkü genellikle satışlardan ortaklık payı alarak gelir elde ediyorsunuz. Markaların influencer seçerken göz önünde bulundurdukları detaylar ise şu şekildedir:

 1. Yaratıcılık seviyesi,
 2. Marka kimliği ile uyuşma,
 3. İçeriğin kalitesi,
 4. Takipçi sayısı,
 5. Takipçilerin demografik bilgisi.

Marka işbirliği yoluyla gelir elde etmek istiyorsanız bilgileri hazırlayarak firmalara başvuru yapabilirsiniz. Müdürler, iletişim kanalları ve siteler aracılığıyla portföyünüzü markalara sunmalısınız.

Satış Ortaklığı Programı

Satış ortaklığı programı ve marka işbirliği oldukça yakın kavramlar olsa da farklılıkları vardır. Marka işbirliği yaparak elde ettiğiniz para direkt olarak hesabınıza geçer. Fakat satış ortaklığı programında ürünün satılması üzerine size komisyon verilmesi görülmektedir.

Satış ortaklığı genellikle size özel verilen kodun takipçiler ile paylaşılması sonucunda gerçekleşmektedir. Tabi ek olarak link paylaşılması ve kişiye özel indirim kodunun verilmesi gibi durumlar da gözlenmektedir. Günümüzde birçok online alışveriş sitesi bu mantığı kullanarak müşterileri kendi platformuna çekmeyi amaçlamaktadır. En yaygın kullanılan gelir elde etme modeli olarak görülmektedir. Satış ortaklığı yapmadan önce firmaların komisyon oranlarına ve sizlere sunduğu ayrıcalıklara da göz atabilirsiniz.

Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır?

Kendi Ürününüzü Satabilirsiniz

Güçlü bir profil ve sadık takipçileriniz olacağına inanıyorsanız kendi ürününüzü satmak çok daha iyi olabilir. Kendi yarattığınız bir markanın ürünlerini kendi hesabınız üzerinden satabilirsiniz.

Kendi ürününüz olan herhangi bir çanta, sabun veya plak bile olabilir. Ürün satışında kendi ürününü tercih eden profillerde genellikle çizim satışları çok fazla görülmektedir. Kişiler ressamlık yeteneklerini bu şekilde besleyerek gelir elde etmektedir. Ek olarak online mağaza üzerinde satış yapan kişiler de sosyal medya üzerinden kendi ürünlerini satabilirler. Güçlü bir profil yönetimi ile çok daha az reklam masrafı harcayarak daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Hizmet Satabilirsiniz

Sosyal medyada özellikle son 2-3 senede para kazanma yöntemlerinden birisi olarak da hizmet satışı gözlerimize çarpmaktadır. Kişiler yaptıkları işleri sosyal mecralarda sergileyerek hizmet satışı da yapmaktadır.

Paylaşımlarınız neticesinde konuya ilgi duyan insanları sosyal medya hesaplarınıza çekebilirsiniz. Kişilere yönelik danışmanlık, koçluk, mentörlük veya sanal ortamda yer alan herhangi bir ürünün pazarlamasını yapabilirsiniz. Çünkü insanlar örneklerini gördükleri işleri daha çok yaptırmak istiyorlar. Takipçileriniz sizi paylaşımlarınız ile keşfederek sizden yardım alabilirler! Sizin de yaptığınız paylaşımların kaliteli olması hizmetlerin satışa dönme başarısını çok büyük derecede etkileyecektir.

Ücretli Abonelik Satabilirsiniz

Ücretli abonelik satmak için genellikle birkaç sistem bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Twitch Subscribe ve Youtube Katıl bunların başında gelmektedir.

Instagram gibi önemli bir sosyal medya aracının da kullanıcılarına sunmuş olduğu abonelik sistemine dair ayrıntılar başlamış durumda. Belirli ücret karşılığında sizi takip eden kişilere özel içerikler yapabiliyorsunuz. Tabi bunun Tiktok vs. farklı yerlerde farklı boyutlarda aktarımları da var. Özellikle belirli bir kitleye hitap edecek özelliklerinizin olduğunu düşünüyorsanız bu özellik ile de para kazanmayı deneyebilirsiniz. Genellikle canlı performansı çok daha iyi olan insanlar bahsettiğimiz yöntemi tercih etmektedir.

Web site satışı yaparak gelir elde etmek ister misiniz? Cevabınız evet ise Kod Bilmeden Web Site Yapmak konu başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz. Ayrıca Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır konu başlıklı yazımız hakkında aklınıza takılan herhangi bir şey olursa aşağı kısımdaki yorum bölümünden veya iletişim sayfasından benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir